Jaka jest średnia żywotność wózka widłowego?

26.07.2021

Na długowieczność wózka widłowego wpływa wiele czynników, ale zanim się do nich zagłębimy, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób mierzony jest „wiek” wózka widłowego. Wiek wózka widłowego mierzy się w godzinach czy w przebytych kilometrach. 

Jeżeli miałbyś przyjrzeć się pracy jednozmianowej, która ma 8-godzinny dzień pracy, to powinieneś spodziewać się, że wózek widłowy będzie pracował 2000 godzin rocznie. Średnia żywotność wózka widłowego wynosi 10 000 godzin. Należy również wspomnieć, że często zdarza się, że wózki widłowe wytrzymują ponad 20 000 godzin. Takie przypadki dotyczą już jednak marki wyższej jakości, takich jak Toyota.

Czynniki wpływające na długowieczność

  • Konserwacja: Podobnie jak samochód, wózek widłowy, który jest regularnie serwisowany, wytrzyma znacznie dłużej niż wózek, który nie jest.
  • Warunki: Wózki widłowe, które znajdują się w czystym i chłodnym otoczeniu, wytrzymają dłużej. Ekstremalnie niskie temperatury szybko postarzają wózek widłowy.
  • Zastosowanie: Wózki widłowe jeżdżące na wiele zmian w ciągu dnia starzeją się znacznie szybciej niż wózki widłowe jeżdżące tylko na jedną zmianę.

Jak postępować z wózkiem widłowym?

Najbardziej zalecanym sposobem na utrzymanie wózka widłowego przez długi czas jest wykonywanie proaktywnej konserwacji. Aby cieszyć się bezproblemową obsługą wózka widłowego dowolnej marki należy stosować się do wytycznych producentów oraz dokonywać częstych przeglądów pojazdu mających na celu wykrywanie nawet najmniejszych uszkodzeń. W przypadku wózków widłowych Toyota z naszego salonu mogą Państwo liczyć na pakiet usług serwisowych o wymiarze mobilnym. To znaczy, że jesteśmy w stanie przyjechać pod wskazany adres. 

Czynniki, które przyczyniają się do szybszego „starzenia się” wózków widłowych, to

Wózek widłowy podobnie jak każdy inny pojazd może ulegać wyniszczaniu na skutek różnych czynników.

  • Niskie temperatury
  • Używany na wiele zmian w ciągu dnia
  • Czy wózek był dobrze konserwowany

W ramach zachowania długowieczności wózka widłowego należy szczególnie unikać tych czynników. Ich wpływ na stan techniczny wózka widłowego jest negatywny. W taki sposób możemy zatracić zainwestowane pieniądze w nowy sprzęt do magazynu czy sklepu. Długowieczność wózka widłowego zachowamy jedynie stosując się do działań wymienionych wcześniej w artykule. Pamiętajmy o istotnych zasadach, aby wózek widłowy był w pełni gotowy do pracy.


Przejdź do poprzedniego artykułu: Czym jest resurs wózków widłowych?