Czym jest resurs wózków widłowych?

16.10.2020
silnik wózka toyota

Wózki widłowe to podstawowe elementy wyposażenia dla wielu firm, szczególnie w branży produkcyjnej, przemysłowej i magazynowej. Funkcjonowanie tego typu przedsiębiorstw bez widlaków może być nawet niemożliwe. Wózki widłowe są zaliczane do urządzeń transportu bliskiego w wyniku czego podlegają przepisom i normom UDT.

Resurs wózków widłowych w pigułce

Urząd Dozoru Technicznego to główna tkanka, która odpowiada za wszelkie kwestie techniczne i pozwolenia na użytkowania względem sprzętu bliskiego transportu i nie tylko. Resurs wózków widłowych to najprościej mówiąc okres sprawności użytkowej pojazdu. Jest to ustalenie specjalistów, które przewiduje w jakim czasie wózek widłowy czy inny pojazd może się nadawać do bezpiecznego użytkowania. Dotyczy to głównie używanych wózków widłowych, ponieważ nowy sprzęt posiada gwarancję od producenta. Dzięki temu jesteśmy w stanie zadecydować o zakupie dowolnego używanego wózka widłowego. Nie zawsze będzie nam potrzebny sprzęt z długim okresem użyteczności. Co więcej, te z mniejszym okresem czasu eksploatacji są tańsze, dzięki czemu firmy mogą zaoszczędzić dodatkowe środki finansowe co dla poniektórych jest niezwykle istotną kwestią dla zachowania ciągłości.

Obliczanie resursu wózków widłowych. Jakie dane są potrzebne?

Do określenia resursu, czyli prognozy dotyczącej użyteczności wózka widłowego potrzebna nam będzie przede wszystkim pełna dokumentacja wózka zawierająca pełną historię napraw czy wymiany części oraz dane techniczne. Dodatkowe niezbędne będą także informacje na temat wykonanych przez dane urządzenie cykli pracy i dotychczasowa specyfikacja eksploatacji wózka.

Kontrola w ramach przeglądu specjalnego

Resurs wózka widłowego zawsze straci na ważności, ponieważ każde kolejne wykorzystanie i przeznaczenie do dalszej eksploatacji wiąże się ze stratą wcześniejszych danych. Kolejne badania związane określeniem sprawności użytkowej wózka odbęda się zatem w innej w formie, a mianowicie jako element przeglądu specjalnego czyli oceną stanu technicznego urządzenia UTB (urządzeń transportu bliskiego).

Używane wózki widłowe CWW Blum

Nowe i używane wózki widłowe dostępne już w sprzedaży specjalistycznego salonu CWW Blum z Bydgoszczy. Wysokiej jakości sprzęt od Toyoty dostępny także na wynajem.