Przepisy regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy operatorów. Warto wiedzieć!

Przepisy regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy operatorów. Warto wiedzieć!

Podobnie jak w przypadku innych zawodów. Operatorzy wózków widłowych są zobowiązani do trzymania się pewnych wytycznych. Mają one na celu zminimalizowanie ryzyka pracy oraz stworzenie bezpiecznych warunków dla wszystkich pracowników znajdujących się na terenie danego obiektu.

Już od prawie dwóch lat, pracownicy mają obowiązek posiadania uprawnień, które są szczegółowo wypisane w § 4 rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 15.12.2017 roku. W przypadku osób, które już aktualnie pracują jako operatorzy wózków widłowych sprawa prezentuje się następująco. Wszystkie osoby, które otrzymywały pozwolenia na użytkowanie wózków widłowych przed wejściem nowego rozporządzenia w życie są zobowiązani do dostosowania się w określonym terminie.

Zezwolenia wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują swoją ważność do 31 grudnia 2023 roku. W przypadku zezwoleń wystawionych do 31.12.2014 r. operatorzy mają czas do 31 grudnia 2026. Z kolei osoby, które otrzymały uprawnienia od 01.01.2015 to zachowają one ważność do 31 grudnia 2027 roku. Informacje dotyczące uprawnień znajdziemy w dokumencie wydanym przez UDT.

Szkolenia z zakresu obowiązujących przepisów otrzymują aktualnie wszyscy nowi pracownicy od momentu wejścia nowego rozporządzenia. To samo tyczy się kursów dla operatorów wózków widłowych. Zatem informacja o uzupełnianiu szkoleniowym dotyczy w dużej mierze osób, które zdawały swoje egzaminy przed 01.01.2015 r. 

Nowe wózki widłowe do zakupienia w naszym salonie

 

Za pomocą profesjonalistów możesz dostosować nowoczesny sprzęt do pracy na magazynach. Sprawny, bezpieczny i co najważniejsze – skuteczny. Wózki widłowe od CWW Blum są już dostępne w ofercie https://cwwblum.com/. Nowe maszyny sprawdzają się na różnego rodzaju powierzchniach. Dowiedz się więcej o aktualnych modelach i zadzwoń w razie pytań. Nasz dział obsługi klienta postara się pomóc i dobrać najlepszą możliwą ofertę.