Wózki widłowe do wnętrz – elektryczne czy spalinowe?

4.12.2022

Wózki to urządzenia znajdujące zastosowanie w przedsiębiorstwach z różnych gałęzi gospodarki. Z powodzeniem wykorzystywane są w magazynach, hurtowniach, na placach budowy, a także centrach logistycznych. Pozwalające na transport ciężkich ładunków wózki elektryczne oraz spalinowe dostępne są na rynku w różnych wariantach, które można podzielić przez wzgląd na ich udźwig, wysokość pracy, a także kierunek jazdy. Wózki elektryczne różnią się od spalinowych rodzajem silnika, który przekłada się na powierzchnie, w których znajdują zastosowanie. Sprawdź, gdzie wykorzystywane są wózki elektryczne, a gdzie lepiej spiszą się wózki spalinowe.

Wózki widłowe elektryczne – co je charakteryzuje?

Wózki widłowe elektryczne, podobnie jak inne pojazdy z silnikiem elektrycznym, są bardziej przyjazne środowisku, co wynika stąd, że nie wytwarzają spalin. Niestety sprawia to, że ograniczona jest moc ich silnika, a przez to również wydajność pracy. Silniki elektryczne, w które wyposażone są wózki elektryczne, dysponują mniejszym zakresem mocy niż silniki spalinowe napędzane benzyną, gazem lub dieslem, co sprawia, że nie najlepiej spiszą się one w trudnych warunkach eksploatacyjnych i przestrzeniach o nierównej powierzchni. Równie ważnym aspektem jest konieczność odpowiedniej dbałości o akumulator oraz regularne ładowanie wózka. Wózki widłowe elektryczne są doskonałym wyborem w przypadku klasycznych prac na magazynie jednak w sytuacji, gdy urządzenie będzie mierzyć się z wymagającymi warunkami pracy (np. na placu budowy), zdecydowanie lepszym wyborem okażą się wózki spalinowe.

 

Wózek widłowy elektryczny – jak o niego dbać?

Przez wgląd na to, że każdy wózek widłowy elektryczny wyposażony jest w silnik, który napędzany jest prądem zmiennym dostarczanym przez akumulator, niezbędną jest odpowiednia o niego dbałość i jego konserwacja. W przeciwieństwie do wózków widłowych spalinowych, które mogą być przechowywane w nawet stosunkowo niskich temperaturach i przestrzeniach o niewielkiej wilgotności, tak wózki elektryczne przechowywać należy w przestrzeniach całkowicie suchych i o umiarkowanej temperaturze. Jest to szczególnie istotne przez wzgląd na akumulator, który najlepiej, podłączając do ładowania, wyciągnąć z wózka elektrycznego. Pozostałe elementy konserwacji i dbania o wózki elektryczne są podobne, co w przypadku wózków spalinowych – powinny one przechodzić regularne przeglądy techniczne, prace serwisowe, a także wymianę podzespołów, które uległy zużyciu lub awarii.

Wózki widłowe do wnętrz – elektryczne i spalinowe

Panuje przekonanie, że to wózki elektryczne są jedynymi, które nadają się do zamkniętych powierzchni, takich jak zamknięte magazyny, hale produkcyjne, czy też centra logistyczne, nie jest ono jednak do końca prawdziwe. Szczególnie w przestrzeniach zamkniętych, w których magazynowane są towary o dużym ciężarze, doskonale spiszą się także wózki spalinowe marek takich jak Linde czy też Toyota. Jedynym odstępstwem od tej reguły są powierzchnie, w których przechowywane są artykuły spożywcze – branża spożywcza zobowiązana jest do stosowania wózków elektrycznych. Najwyższej jakości wózki widłowe dostępne są w ofercie Centrum Wózków Widłowych BLUM – zachęcamy do zapoznania się z nią i wyboru niezawodnych, proponowanych przez specjalistów rozwiązań.