Zużycie paliwa w wózkach widłowych. Jak je obliczyć?

16.10.2020
silnik do wózka toyota

Wózki widłowy to w większość pojazdy spalinowe. Co to oznacza? Silnik jest zasilany paliwem bezołowiowym, gazem LPG oraz napędem diesla. W każdym przypadku liczy się inna metoda obliczania zużycia paliwa. Dowiedzmy się jednak nieco więcej w zakresie spalania w wózkach widłowych.

Pojazdy spalinowe i wysokoprężne są podobne. Oba używają silników spalinowych. Natomiast samochód benzynowy zazwyczaj wykorzystuje silnik spalinowy o zapłonie iskrowym, a nie układy z zapłonem samoczynnym stosowane w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym. W układzie z zapłonem iskrowym paliwo jest wtryskiwane do komory spalania i łączone z powietrzem. Mieszanka paliwowo-powietrzna jest zapalana przez iskrę ze świecy zapłonowej. Chociaż benzyna jest najpowszechniejszym paliwem transportowym, istnieją alternatywne paliwa, które wykorzystują podobne komponenty i układy silnika.

Wózki widłowe na LPG

Tego rodzaju sprzęt najczęściej jest wykorzystywany do szerokiego zakresu zadań zarówno wewnątrz budynków jak i na przestrzeniach otwartych. Przy użytkowaniu wózka zasilanego na gaz LPG w halach należy pamiętać o odpowiednich filtrach do pojazdu oraz skutecznej wentylacji pomieszczeń. Płynny gaz w postaci LPG jest głównie wykorzystywany w przypadku wózków widłowych o charakterze czołowym.

Napęd diesla do wózków widłowych – czy to dobry pomysł?

To zależy, ponieważ wiele maszyn tego typu jest użytkowanych głównie na zamkniętych obiektach takich jak hale produkcyjne, czy magazyny. Wózki widłowe z napędem diesla nadają się jedynie do użytkowania w terenie otwartym. Powodem jest oczywiście emitowany przez silnik współczynnik CO2 co wpływa negatywnie na jakość powietrza. Motywy wpływające na spalanie wózków widłowych:

  • częstotliwość podnoszenia wideł, długość pracy sprzętem
  • wymiary wózka widłowego – im większy udźwig tym większe spalanie
  • umiejętności prowadzenia pojazdu (operatora)
  • temperatura
  • aktualny stan techniczny wózka

Jak obliczyć zużycie paliwa w wózkach widłowych?

Wiemy już, że istotną rolę w spalaniu wózka widłowego ponosi udźwig. Jest to główny czynnik, na którego bazie będziemy obliczać zużycie paliwa w wózkach widłowych. Resztę czynników należy jednak zestawić z uśrednionym spalaniem, aby otrzymać jak najbardziej wiarygodny wynik. Ile pali wózek widłowy? To pytanie, które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju wózka widłowego z jakim mamy do czynienia. Wózki spalinowe o udźwigu od 1,5t do 3,0t mogą spalać 1,5l do 3,0l paliwa l/h. Z kolei sprzęt o udźwigu od 3,0t do 16t może spalać nawet od 3,0 do 9 l/h. Skorzystaj z oferty salonu CWW Blum i dowiedz się więcej o profesjonalnych wózkach widłowych spalinowych od producenta Toyota.