Przeglądy specjalne UTB dla wózków widłowych

16.10.2020
toyota nowy wózek widłowy

Urządzenia transportu bliskiego (UTB) to między innymi wózki widłowe. Do UTB możemy również zaliczyć schody ruchome, windy dla osób niepełnosprawnych, wyciągi towarowe, dźwigniki, przenośniki czy układnice. Przeglądy specjalne tyczą się tych wszystkich urządzeń. Dlaczego są tak istotne?

Wózki widłowe stanowi nieodzowny element wyposażenia dla wielu zakładów i magazynów. Dzięki tym urządzeniom operatorzy mogą przenosić kilkutonowe towary, których nie jesteśmy w stanie przenosić ludzką siłą. Właśnie dlatego wózki widłowe są tak potrzebne w wielu miejscach pracy. Przeglądy specjalne dla UTB mają na celu sprawdzenie użyteczności danego urządzenia także w zakresie bezpieczeństwa.

Co wchodzi w zakres działań przeglądu specjalnego?

Przede wszystkim należy pamiętać, że tego rodzaju kontrola to rutynowe działanie, które obowiązuje wszystkich. Przegląd specjalny dotyczy głównie bezpieczeństwa, dlatego też sprawdzane są mechaniczne układy elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne i bezpieczeństwa oraz mechanizmy napędowe pod okiem specjalisty od dozoru technicznego. Kontrole i przeglądy powinny zawsze odbywać się pod nadzorem eksperta. Jest to istotne, ponieważ przebieg i wyniki przeglądu zostają dokładnie spisane i tworzony jest protokół podsumowujący. Sporządzony protokół powinien zawierać dane osobowe oraz kwalifikacje osób uczestniczących w przeglądzie, kryteria oceny, podsumowanie/wyniki przeglądu oraz dodatkowe zalecenia do ewentualnego remontu lub naprawy urządzenia.

Przegląd specjalny wózków widłowych wygląda tak samo w każdym przypadku. Oczywiście wymagane jest otrzymanie protokołu, który w pełni zezwala na kontynuowanie eksploatacji urządzenia. Podobnie wygląda sytuacja w momencie resursu, kiedy sprawdzamy używany sprzęt określając prawdopodobny okres możliwej sprawności.

CWW Blum – sprzedaż wózków widłowych

W bydgoskim salonie mogą Państwo otrzymać szeroki zakres wyboru względem nowych i używanych wózków. Przeglądy specjalne wózków widłowych są niezbędne do otrzymania pozwoleń dlatego warto o nich pamiętać i przestrzegać wszelkich reguł ustalonych przez Urząd Dozoru Technicznego.