Maksymalna prędkość wózków widłowych na terenie obiektów magazynowych i hal

16.10.2020
toyota wózek

Udźwig i przyczepność wózków widłowych zdają się być najczęściej poruszanymi kwestiami technicznymi dotyczącymi tego rodzaju maszyn. Nie zmienia to faktu, że praca pojazdów jest zależna także od innych czynników. Jaka zatem jest prędkość wózka i w jakim tempie porusza się maszt, który odpowiada za przenoszenie towarów? Maksymalna prędkość wózka widłowego – w tym tekście przedstawiamy wszystkie podstawowe informacje na ten temat.

Dopuszczalna prędkość wózka widłowego na magazynie

Zachowanie odstępów, stosowanie się do zaleceń i co najważniejsze przestrzeganie przepisów i oznakowań zastosowanych na konkretnej przestrzeni. Każdy operator musi pamiętać o przestrzeganiu zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczegółowe przepisy zakładowe oraz stosowanie się do oznakowań mają na celu uniknięcie przede wszystkim sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu pracowników. Dozwolona prędkość transportu towarów za pomocą wózka widłowego jest z reguły ustalana przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy. Najczęściej ta prędkość nie może jednak przekraczać 25 km/h, a w wielu miejscach mogą występować dodatkowe ograniczenia prędkości. Z reguły są to miejsca, w których łatwiej o kolizję jak na przykład zakręty oraz miejsca, w których ruch pieszy się znacznie zintensyfikowany. Maksymalna prędkość wózka widłowego na terenie zakładu pracy jest także uzależniona od załadowania masztu. W wielu przypadkach może być tak, że sprzęt nie będzie w stanie osiągnąć wyższej prędkości ze względu na zbyt duże obciążenie. Sprawdźmy jak prezentują się najczęstsze ograniczenia i limity prędkości na różnego rodzaju obiektach:

  • długie i proste odcinki – 18 km/h
  • zewnętrzne drogi przy budynkach typu hale produkcyjne – 12 km/h
  • wewnętrzne drogi w halach produkcyjnych – 6 km/h
  • ograniczona widoczność i przejścia dla pracowników – 3 km/h

Wózek widłowy i szybka praca masztu

Często nie zadajemy sobie pytań dotyczących prędkości poruszania się masztu wideł do wózków. Istnieją jednak rodzaje wózków, które zapewniają sprawną realizację działań. Solidna konstrukcja wózka wpływa na zwiększoną produktywność i wydajność procesów magazynowych. Wózek widłowy to pojazd, który zapewnia bezpieczny transport konkretnych załadunków. Z kolei prosta obsługa wideł umożliwiająca ich regulację i manewrowanie w różnych miejscach powinna być zapewniona dla wszystkich operatorów.