Widły do palet – wszystko co musisz o nich wiedzieć

7.02.2020

Chyba wszyscy się z nami zgodzą, że najbardziej charakterystycznym punktem dla samej konstrukcji wózków jezdniowych są widły. Przybliżmy się zatem temu tematowi.

Jest to element wymienny, który może ulegać uszkodzeniu. Wówczas niezbędna może być wymiana wideł na nowe. Osprzęt przypomina swoim kształtem literę “L”. Wykonanie wideł powinno się opierać na zastosowaniu wytrzymałych materiałów, które umożliwią jak najdłuższą pracę. Rozstaw wideł jest regulowany co znacznie poszerza zakres zastosowania w czasie pracy. Widły do palet są jednak uniwersalnym rodzajem osprzętu. Natomiast są dedykowane głównie do montażu na wózkach spalinowych jak i elektrycznych. Możemy je także zaobserwować w wózkach przegubowych oraz w przypadku wózków wysokiego składowania.

wózek widłowy toyota

?

Podział wideł do palet

 

  1. Sposób montażu – przede wszystkim zamontowanie wideł powinno odbyć się bez większych problemów. Jeżeli czujemy opór lub coś nie idzie po naszej myśli to powinniśmy od razu zgłosić problem do serwisu. Widły można montować na różne sposoby. Przykładowo: widły standardowe (zawieszane na karetce wideł), przykręcane, z zaczepem, bez zaczepów, wysuwane. Standardowy montaż jest najbardziej popularny wśród użytkowników wózków widłowych.
  2. Standardowe długości wideł – widły zazwyczaj rozróżniamy ze względu na długość i grubość, jednak do najbardziej popularnych wymiarów względem długości możemy zaliczyć – 1000, 1100, 1200, 1400, 1600 mm.
  3. Klasa karetki wideł – to wyznacznik jakości, na który szczególnie zaleca się zwracać uwagę. Pozwoli to na właściwy dobór rodzaju wideł do palety wózka jezdniowego.
  4. Udźwig wideł – przy obliczaniu maksymalnego udźwigu należy podzielić maksymalny udźwig wózka przez 2. Dzięki temu otrzymamy informację dotyczącą maksymalnego udźwigu względem jednej widły.

Jak można zauważyć, widły do palet należy wybierać sugerując się pewnymi kryteriami. Przypadkowe dopasowanie może nie wypalić. Transportowanie i składowanie towarów za pomocą wideł ma ogromne znaczenie dla całego procesu pracy. Warto także pamiętać o certyfikacji wideł i rutynowych kontrolach stanu technicznego. Wózki widłowe w salonie CWW Blum posiadają najwyższej jakości osprzęt. Prawidłowe działanie wózków widłowych jest niezbędne do funkcjonowania firmy w sektorach transportu i magazynów.