Przykładowe pytania do egzaminu UDT na wózki widłowe

14.01.2020

Praca operatora wózka widłowego wymaga podejścia do wcześniejszych egzaminów państwowych, za które odpowiada Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Z kolei przed egzaminami są szkolenia mające na celu przygotowanie kursantów do podjęcia się ostatecznego kroku. Egzaminy nie są trudne. Znajdziemy na nich pytania, których odpowiedzi poznaliśmy na wcześniejszych kursach. Przedstawiamy kilka pytań, które najczęściej pojawiają się na ostatecznym egzaminie z wiedzy teoretycznej.

1.Kto może obsługiwać tak zwane wózki specjalizowane?
Operator z uprawnieniami IWJO.

2. Jakie informacje zawiera księga rewizyjna?
Numer ewidencyjny, instrukcję obsługi wózka widłowego, pozwolenie na eksploatację wózka od UDT, pełną dokumentację techniczną, protokoły z badań okresowych i przeglądów, dziennik konserwacji, informacje dotyczące użytkowania maszyny od początku zarejestrowania.

3. Jakie wydarzenie wpłynęło na objęcie wózków widłowych dozorem technicznym?
Było to Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rodzajów urządzeń technicznych, które weszło w życie 16 lipca 2002 roku.

4. Dopuszczalna prędkość jazdy wózkiem widłowym w pomieszczeniach zamkniętych?
Do 3 km/h na obszarach o ograniczonej widoczności i do 6 km/h na otwartych obszarach hal magazynowych.

5. Jakie zachowania mogą powodować karę grzywny lub pozbawienia wolności?
Brak odbioru urządzenia przez UDT, korzystanie z urządzenia wbrew UDT i modyfikacja urządzeń bez zgody UDT.

6. Czym jest udźwig nominalny?
Przewidziana przez producenta dopuszczalna masa ładunku jaka może zostać podnoszona przez wózek widłowy na równym podłożu przy nominalnej wysokości ustawionego masztu.

7. Podstawowe zespoły wózka jezdniowego napędzanego?
Kabina, elementy sterujące, układ jezdny, układ hydrauliczny, rama, układ kierowniczy, układ hamulcowy i napędowy.

8. Wyjazd na drogę publiczną wózkiem widłowym. Czy jest to zgodne z prawem?
Nie jest to wykroczenie w przypadku, gdy operator wózka widłowego jest zaopatrzony również w prawo jazdy kat. B. Dodatkowo wózek widłowy musi spełniać pewne wymagania dotyczące wymagań technicznych, które zostały zawarte w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury.

UDT odpowiadający za wózki widłowe posiada różne oddziały, które są rozlokowane na terytorium całej Polski. Odpowiednie wnioski mające na celu zgłoszenie wózka jezdniowego do UDT należy zgłaszać natychmiast. Bez uzyskanej zgody przemieszczanie się wózkiem widłowym przez operatorów jest całkowicie nielegalna. W przypadku złamania prawa możemy zostać ukarani karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Wózki widłowe od CWW BLUM

Nowe i używane, zakup i wynajem. W Centrum wózków widłowych Blum z Bydgoszczy możemy liczyć na profesjonalną obsługę, radę oraz serwis. W naszej ofercie znajdą Państwo sprzęt najlepszej jakości od producentów takich jak Linde czy Toyota.