Układ hamulcowy w wózku widłowym. Sprawdź czy działa!

16.12.2019

Sprawnie działający wózek widłowy powinien posiadać przede wszystkim wydolny układ hamulcowy. Bez tego nie ma mowy o bezpiecznym prowadzeniu wózka. Niektóre elementy w pojazdach widłowych powinny być sprawdzane znacznie częściej niż przy okresowych przeglądach. Do tych części należą między innymi elementy układu hamulcowego.

  • cylinderki
  • szczęki
  • bębny
  • linki
  • okładziny hamulcowe
  • hamulce elektryczne, hydrauliczne

To niezbędne części, które podlegają wielu kontrolom. Uszkodzenie jakiejkolwiek z nich może wiązać się z niebezpieczeństwem dla operatora wózka widłowego. Jak sprawdzić hamulce w wózku widłowym? To zadanie należy już do fachowców. Nie zmienia to faktu, że pojazdy powinny przechodzić nie tylko cykliczne przeglądy okresowe, ale również powinny być sprawdzane przez operatorów na bieżąco. Oczywiście nie jesteśmy w stanie tego kontrolować co dzień, aczkolwiek wprowadzenie takich zmian może jawnie przyczynić się do zwiększenie bezpieczeństwa, a co za tym idzie – komfortu pracy operatora wózka widłowego. Wyżej wymienione elementy powinny być wymieniane w momencie zużycia. Nie są to części, które mogą działać bezterminowo. Z kolei możemy zadbać o jakość elementów, która powinna być lepsza. Dzięki temu zapewnimy nam spokój na dłuższy czas.

W jaki sposób sprawdzić sprawność układu hamulcowego?

W tym zakresie istotna jest wiedza operatora. Sprawność układu hamulcowego w wózkach widłowych można sprawdzić na kilka sposobów. Przy zaciągniętym hamulcu ręcznym należy ruszyć. W takiej sytuacji silnik wózka widłowego powinien zgasnąć. Z kolei płyn hamulcowy jest konieczny w czasie sprawdzania hamulca nożnego. Następnie, operator rusza i gwałtownie wciska hamulec. To powinno spowodować natychmiastowe zatrzymanie się pojazdu. Jeżeli wózek nie zareaguje w sposób prawidłowy to należy udać się do serwisu w celu sprawdzenia działania układu hamulcowego.

Jak działa hamulec zasadniczy?

W przypadku hamulców zasadniczych ich uruchomienie odbywa się przy udziale układu hydraulicznego wózka widłowego. W momencie nacisku pedału hamulca załącza się pompa hydrauliczna. Tłoczony płyn hydrauliczny trafia następnie do cylindrów hydraulicznych. Hamowanie przy udziale hamulca zasadniczego w wózku widłowym nie wymaga dużego nakładu sił ze strony operatora.

Wózek widłowy Toyota – CWW Blum Bydgoszcz

W salonie CWW Blum znajdziesz zarówno nowe jak i używane wózki widłowe. Specyfiką ich jest duża wytrzymałość i sprawność. Nie zmienia to faktu, że każdy wózek widłowy powinien przechodzić przez wszystkie możliwe przeglądy w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla operatora jak i pracowników znajdujących się w danym zakładzie pracy. Wózek widłowy Toyota dostępny w sprzedaży na cwwblum.com/kategoria-produktu/wozki-widlowe/toyota/. Zachęcamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania.